dusunceler-ve-secimler

Düşünceler Ve Seçimler

Düşüncelerimi ve seçimlerimi göndermek için bu konuyu başlatıyorum. Her türlü görüş ve görüşlerinizi bekliyoruz.

8: Kempton – en yüksek dereceli 62 6. sınıf sprint handikapı muhtemelen konuya başlamak için en iyi yarış değil ama işte burada. Parkur formu ve beraberlik bu yarış için düşündüğüm en önemli şeyler. Burada 55 aynı gidişte (standarttan yavaşa) ve aynı alan boyutunda (11 koşucularda CD üzerinden geçen 55 handikaplar için güçlü bir beraberlik önyargısı var. ), 45 (62%) 1-4 numaralı tezgahlarda berabere kalanlar tarafından kazanıldı ve berabere kalanlar için sadece 3 galibiyet (%2’den az vuruş oranı) 3 tezgahın dışında.

Bunların çoğu daha önce burada koştu, ancak aralarında 45 koşularından sadece 2 galibiyet var, iki kursun kazananı Mont Kiara , potansiyel olarak iyi özürlü ama bugün 11 ahırda berabere kaldı (burayı kazandığında 1 berabere kaldı). Diğer parkur galibi Krazy Paving fena şekilde formda değil (son 3 yarışında toplam 2 atı yendi) ama iyi berabere kaldı.

Bahislerde ilk ikide iki iç tezgah var. Urban Highway, 1 berabere kaldı, CD üzerinden 4 kez koştu ve en iyi 4. sırayı aldı ancak bu, çekilişin alt yarısında olduğu tek zamandı. 5 / 12). O, bu çabadan 21 libre daha düşük ve bu çekilişe yaklaşmak için ağırlıklı, 22’dan 1’lik kariyer rekoru bunu yapıyor. yine de kendinden emin olmak zor. Favori Charles Le Brun, elyaf kumu üzerinde daha iyi bir çaba sarf ettikten ve geçen seferki ilk çıkışından sonra ilk kez Kempton’da koşuyor, ancak babası Equiano özellikle elyaf ve kum üzerinde iyi bir performans sergiliyor. Polytrack’te pek iyi değil ve özellikle burada Kempton’da vuruş oranı, bu yarışta temsil edilen tüm aygırların en düşük 2.’si. CLB’nin üvey kardeşi Spin Top, Kempton’da 5’ten (1. sıra) 0’dı, bu yüzden soyağacı konusunda burada onunla ilgili çekincelerim var. Burada özellikle sprint yarışlarında çok başarılı olan Richard Kingscote’un ilginç jokey rezervasyonu olmasına rağmen.

Böyle bir yarışa güvenmek zor, ancak düşük vuruş oranına rağmen Urban Highway’i zaten destekledim. Bugün onun lehine birkaç olumlu şey var. Krazy Paving’i büyük bir bedel karşılığında tamamen dışlamam ama forma geri dönmesi gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.